Przetrwałe zęby mleczne

Przetrwałe zęby mleczne to częsty problem u naszych pupili. Schorzenie polega na braku wypadania zębów mlecznych, mimo wzrostu stałych. Jednoczesna obecność obu rodzajów zębów prowadzi do wad zgryzu, nadmiernego i szybkiego odkładania się płytki nazębnej i w konsekwencji do chorób przyzębia i dziąseł. Leczenie polega na usunięciu przetrwałych zębów mlecznych przez lekarza weterynarii.
Rasy predysponowane:
•    głównie u ras miniaturowych: yorkshire terier, maltańczyk, chihuahua, pinczer miniaturowy, jamnik króliczy, owczarek szetlandzki.
•    rzadziej u ras dużych typu owczarek niemiecki, wyżeł, labrador.
Prawidłowo wyrzynający się ząb stały uciskając na korzeń zęba mlecznego przyczynia się do resorpcji korzenia zęba mlecznego i jego wypadnięcia. W sytuacji, gdy zawiązek zęba stałego jest przesunięty względem mlecznego, nie spowoduje on tej resorpcji. Mamy wtedy do czynienia z przetrwałymi zębami mlecznymi.
Z ust właścicieli często pada pytanie: kiedy powinniśmy interweniować?
Proces wymiany zębów powinien zakończyć się w 7 miesiącu życia u ras miniaturowych, zaś u ras dużych i średnich w 5-tym. Wyjątek stanowią shi-tzu, terier tybetański, wheaton terier, u których wyrzynanie się zębów stałych może być opóźnione.


Decyzja o terminie usunięcia zębów powinna być podjęta po dokładnym zbadaniu pacjenta przez lekarza weterynarii i rozpatrzona indywidualnie w stosunku do przypadku. Zęby mleczne usuwa się w sytuacji, gdy pojawiły się już zęby stałe, a mleczne nie ulegają resorpcji i powodują nieprawidłowy wzrost zębów stałych. Ząb mleczny może utrudniać wyrośnięcie zęba stałego we właściwym dla niego miejscu. Przetrwałe zęby mleczne są przyczyną chorób przyzębia, a także rosnąc w niewłaściwym miejscu i pod złym kątem powodują wady zgryzu. Może to doprowadzić do bolesności jamy ustnej i trudności w przyjmowaniu pokarmu. Sprzyjają także nadmiernemu i szybszemu odkładaniu się płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego, co w konsekwencji prowadzi do rozwoju stanu zapalnego przyzębia.
Usunięcie zębów (ekstrakcja) jest przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym. Jest to stosunkowo prosty zabieg. Długie korzenie zębów, szczególnie kłów mlecznych, wymagają jednak odpowiedniego opracowania podczas ekstrakcji przy użyciu specjalistycznych narzędzi stomatologicznych. Po zabiegu psy zazwyczaj bardzo szybko wracają do pełni formy.

Kamień nazębny jest to zmineralizowana (zwapniała) płytka nazębna.

Kamień nazębny składa się głównie z substancji zawartych w ślinie, bakterii zlokalizowanych na błonach śluzowych i ich produktów przemiany materii, złuszczonych komórek nabłonka, wapnia, fosforu i resztek pożywienia.

Zazwyczaj posiada on barwę znacznie ciemniejszą od koloru zębów. Właściciele zgłaszają się do lecznicy z powodu przykrego zapachu z pyska psa czy kota.

Kamień nazębny jest głównym czynnikiem chorób przyzębia oraz zębów a także może przyczyniać się do poważniejszych ogólnoustrojowych chorób.

- leczenie chorób przyzębia i błon śluzowych

- diagnostyka i leczenie chorób jamy ustnej kotów

- usuwanie kamienia nazębnego skalerem ultradźwiękowym

- usuwanie zębów mlecznych i stałych